Cookies Ta strona używa ciasteczek do zachowania informacji na Twoim komputerze. Czytaj więcej

Ile studenci płacą za wynajem - analiza portfela 02/01/2020

Ile studenci płacą za wynajem - analiza portfela 02/01/2020

Zagraniczny popyt, stale brakująca podaż sektora publicznego, a także konkurencyjne ceny najmu prywatnych mieszkań ustalają ceny rynkowe miejsc w akademikach prywatnych. Szacuje się, że średnie ceny wynajmu pokoju w akademiku prywatnym zbliżone są do stawek najmu pokoju w mieszkaniu studenckim w dużym mieście.

Czynniki mające wpływ na ceny

W ostatnim czasie na rynku polskim obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania inwestycjami w prywatne akademiki. Spośród krajów Europy Środkowo - Wschodniej, to właśnie Polska jest głównym celem inwestorów zagranicznych, w tym sektorze. Rosnąca liczba studentów z innych krajów Europy i malejąca liczba miejsc w akademikach publicznych tworzy lukę rynkową, która prosi się o zapełnienie. Jednocześnie w wielu miastach akademickich obserwować można tzw. popyt ukryty* wśród studentów polskich, którzy z braku alternatyw licznie wynajmują zbyt drogie, prywatne mieszkania. To właśnie zagraniczny popyt, stale brakująca podaż sektora publicznego, a także konkurencyjne ceny najmu prywatnych mieszkań ustalają ceny rynkowe miejsc w akademikach prywatnych.

*Pragnienie lub preferencje, których konsument nie jest w stanie zaspokoić z powodu braku informacji o dostępności produktu lub braku pieniędzy.  (Źródło: http://www.businessdictionary.com/definition/latent-demand.html)

Analiza portfela

Szacuje się, że średnie ceny wynajmu pokoju w akademiku prywatnym zbliżone są do stawek najmu pokoju w mieszkaniu studenckim w dużym mieście. Za miesiąc w pokoju jednoosobowym student płaci średnio 880 zł w skali kraju. Ceny jednak wahają się znacznie w zależności od miasta i standardu akademika. W podanym pokoju jednoosobowym  ceny oscylują w granicach od 400 zł do 1950 zł, co jest znaczną różnicą, wymagającą porównania z cenami konkurencyjnych typów zakwaterowania w danym mieście. Wpływ na to ma bowiem fakt, że w zestawieniach tych ujmowane są prywatne akademiki o bardzo rozbieżnym standardzie - od instytucji profesjonalnych o zachodnim standardzie, do niewielkich obiektów, które powstały w obliczu wspomnianej pustki, przypominających w standardzie schroniska studenckie sprzed kilkudziesięciu lat. Te ostatnie prawdopodobnie ulegną stopniowej likwidacji w kontekście rozwijającego się rynku profesjonalnych prywatnych akademików.
Należy więc rynek mieszkaniowy przyrównywać do profesjonalnego rynku akademików. Dla przykładu, pierwszoroczny student Politechniki Warszawskiej, ceniący sobie prywatność możliwą tylko w pojedynczym pokoju, staje przed następującym wyborem zakwaterowania:

  • miejsce w akademiku publicznym - rozwiązanie tanie, gdzie pokój jednoosobowy wynająć można już od około 500 zł miesięcznie, jednak problematyczne ze względu na niski próg dochodowy i ogólną małą liczbę dostępnych miejsc, 

  • kawalerka - ten typ zakwaterowania w Warszawie wynająć można, w zależności od lokalizacji, w granicach 1300 - 3000 zł miesięcznie (średnio 1800 zł). W porównaniu z akademikiem prywatnym w podobnym rejonie jest to cena z reguły nieco wyższa i najdroższa ze wszystkich,

  • pokój w kilkuosobowym mieszkaniu - przeciętną ceną obserwowaną w mieście jest około 800 zł za pokój, jednak w dobrej lokalizacji przy uczelni bądź metrze, gdzie często zlokalizowane są akademiki, cena ta zazwyczaj jest wyższa i sięga 1000 - 1250 zł. Często spotykanym rozwiązaniem jest tzw. “stancja”, czyli osobny pokój w mieszkaniu zamieszkiwanym przez grupę osób/rodzinę, która oferuje jednoosobowy pokój w zdecydowanie najniższej cenie - często mniej niż 800 zł, 

  • miejsce w akademiku prywatnym - 900 - 1700 zł za pokój w akademikach o najlepszej lokalizacji i standardzie. Ceny akademików porównywalnych lokalizacją i standardem do pokoi w mieszkaniach za 1000 - 1250 zł, sięgają jednak górnej granicy podanych widełek.

 

Dla kogo akademik prywatny w Polsce?

Jak wynika z powyższych analiz przeciętnego polskiego studenta, może nie być stać na pokój w prywatnym akademiku, lub nie będzie to dla niego najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązanie. Co prawda kawalerka jest opcją często dwa razy droższą, jednak na pokój w kilkuosobowym mieszkaniu może pozwolić sobie większość studentów. To właśnie ten rodzaj zakwaterowania jest najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez ogół.

Miejsca w akademikach prywatnych są więc, na dziś dzień, skierowane głównie do osób z rodzin raczej zamożnych oraz studentów zagranicznych. Stale rosnąca popularność wymian typu Erasmus+, CEEPUS czy UltrechtNetwork oraz zwiększająca się atrakcyjność edukacyjna kraju wpływa na coraz wyższy odsetek osób, których dochody przelicza się w euro i innych “droższych” walutach. To właśnie różnice walutowe sprawiają, że pomimo stosunkowo wysokich cen, popyt na miejsca noclegowe jest stale wysoki.

Taki rodzaj zamieszkiwania atrakcyjny może być również dla par, których koszt pokoju rozkłada się na dwójkę oraz dla mniej licznej grupy zamożniejszych studentów z Polski, których oczekiwania co do standardu mieszkaniowego rosną z każdym dniem, a idea colivingu staje się dla nich wartością dodaną. Na ich potrzeby odpowiadają akademiki prywatne z dodatkowymi usługami, których brakuje zwykłym mieszkaniom. Grupą docelową tego typu obiektów są więc studenci zagraniczni (5% ogółu studentów) oraz zamożniejsi studenci Polscy.

Więcej informacji podczas laboratorium nieruchomości >>> 

 

Autorzy tekstu: Przemysław Chimczak, Julia Kowalska 

think co. - real estate research lab

 

 

Inne
artykuły