Cookies Ta strona używa ciasteczek do zachowania informacji na Twoim komputerze. Czytaj więcej

Najważniejsze cechy współczesnego akademika 28/11/2019

Najważniejsze cechy współczesnego akademika 28/11/2019

Zrozumienie potrzeb studentów i elastyczne podejście do ich oczekiwań  jest kluczem do sukcesu przy projektowaniu atrakcyjnej oferty usług i przestrzeni w akademiku. Mieszkanie w odpowiednio zarządzanym obiekcie nie powinno generować zmartwień o naprawy usterek, niespodziewane opłaty za prąd czy szukanie najlepszej oferty internetu. Nowoczesny akademik jest niczym jak oferta all inclusive, czyli w ramach jednej stałej opłaty zapewnia pełną obsługę poprzez aplikacje mobilną.

Lokalizacja

Studia to wyjątkowy okres w życiu człowieka. Wchodzenie w dorosłość, pierwsze prace i często wyprowadzka z domu rodzinnego - wszystkie te rzeczy mają swoje przełożenie na to, gdzie i jak chcemy wtedy mieszkać. Jednym z najważniejszych pytań zadawanych przy poszukiwaniu lokum jest “gdzie”. Akademik powinien znajdować się w pobliżu uczelni wyższych, idealnie byłoby móc chodzić na zajęcia pieszo. Niestety nie jest to proste w przypadku polskich uczelni - bowiem niewiele z nich może pochwalić się kampusami skupiającymi wszystkie wydziały. Dla studentów oznacza to częste przemieszczanie się po mieście i priorytetem staje się wtedy dostęp do transportu publicznego. Im lepiej skomunikowany akademik, tym lepiej - studenci oczekują też łatwego dojazdu do pracy czy miejsc rozrywki. Miejsca, do których powinni być zawsze w stanie dotrzeć pieszo, to m.in. tanie sklepy, ich brak to duży minus dla dbającego o finanse młodego człowieka.

 

Sharing economy

Millenialsi zauważyli korzyści płynące z ekonomii współdzielenia, młodsi od nich ludzie z generacji Z nie wyobrażają już sobie bez nich świata. Przekonanie, że dzieląc się i wynajmując możemy sobie pozwolić na wygodniejsze życie, niż skupiając się na posiadaniu, przekłada się również na akademiki. Wielu ludzi jest gotowych zrezygnować z prywatnych udogodnień w pokojach, jeżeli wpłynie to na wzrost jakości przestrzeni współdzielonych. Mówiąc przykładowo, w sypialni nie jest potrzebna podstawowa kanapa, jeśli na szerokim korytarzu obok mamy dostęp do wygodnych dużych kompletów wypoczynkowych.

 

Indywidualna przestrzeń 

Dochodzimy do ważnej kwestii - wizualnej atrakcyjności przestrzeni. Dla osób z Generacji Z prywatność życia jest nieco rozmyta przez stałe korzystanie z mediów społecznościowych, w których chcą pochwalić się, gdzie i jak mieszkają. Wysoka “instagramowość” pomieszczeń jest dla nich plusem, mogą poczuć się wtedy w nich lepiej i z dumą pokazywać ją światu. Niekoniecznie tyczy się to jednak samych pokoi - jako przestrzeń najbardziej prywatna stają się miejscem upustu dla własnej ekspresji i kreatywności. Studenci oczekują od nich prostoty i możliwości zmian, nawet niewielkich. Utrudniać to będą meble w zabudowie, ułatwiać tablice magnetyczne czy miejsca do wieszania dekoracji.

 

Co - working

Choć media społecznościowe stanowią ważną część życia młodych ludzi, dopełniają one, a nie zastępują fizyczne kontakty międzyludzkie. Potrzeba znajomości z innymi napotyka jednak coraz częściej przeszkodę w postaci trudności z nawiązywaniem kontaktów, a nawet mimowolnym zamykaniem się w sobie. Aktywne budowanie społeczności jest więc istotną zaletą akademika, zwłaszcza dla nowych studentów, którzy mają za sobą pierwszą wyprowadzkę z domu rodzinnego. By je umożliwić, o aspekcie społecznym inwestycji warto pomyśleć na etapie planów architektonicznych. Stworzenie atrakcyjnych przestrzeni do interakcji, wspólnej zabawy czy relaksu pozwala łatwiej wypełnić je pożądanymi przez młodych ludzi aktywnościami.

 

All Inclusive 

Akademik powinien przede wszystkim ułatwiać życie - radzenie sobie z codziennie nowymi wyzwaniami jest dla studentów wystarczająco zajmujące. Stąd przekonanie, że mieszkanie w domu studenckim nie powinno generować zmartwień o naprawy usterek, niespodziewane opłaty za prąd czy szukanie najlepszej oferty internetu. Akademik powinien funkcjonować jak biuro serwisowane i w ramach jednej stałej opłaty zapewniać pełną obsługę. Zakres oferowanych usług może się różnić, ale akademik musi dawać studentom poczucie bezpieczeństwa i wrażenie, że opieka nad ich domem nie spodziewa wyłącznie na nich. Nie oznacza to jednak, że dom studencki działa na zasadzie hotelu - ma dawać poczucie samodzielności. Z tego powodu ważne jest zapewnienie dostępu do kuchni, pralni czy miejsc do pracy. W przypadku tych pierwszych warto zadbać o wyposażenie ich w podstawowe sprzęty i naczynia, których zdobycie od razu w komplecie może być dla studentów kosztowne.

 

Jakość ceny

Mówiąc o pieniądzach. W bogacącym się społeczeństwie dostępność cenowa gra coraz mniejszą rolę, jednak zawsze koszt zakwaterowania będzie grał kluczową rolę przy jego wyborze. Jednak nie mniej istotnym czynnikiem, sprzyjającym akademikom, jest poczucie stabilności z jakimi są kojarzone - szczególnie atrakcyjne w porównaniu z nieprofesjonalnym rynkiem najmu prywatnego w Polsce. Bezpieczeństwo wynajmu pokoju w domu studenckim jest szczególnie istotne dla płacących, więc najczęściej rodziców studentów, którzy tym samym minimalizują ryzyko straty pieniędzy przez oszustwa. Jest również ważne dla studentów zagranicznych, którzy ze względu na bariery językowe i kulturowe mają trudności z odnalezieniem się na rynku najmu mieszkań.


Więcej informacji podczas laboratorium nieruchomości >>> Odbierz dostęp do nagrań

Autorzy tekstu:

Przemysław Chimczak, Dominik Różewicz 

think co. - real estate research lab

 

 

Inne
artykuły