Cookies Ta strona używa ciasteczek do zachowania informacji na Twoim komputerze. Czytaj więcej

Dlaczego młodzi chcą mieszkać w akademiku 21/10/2019

Dlaczego młodzi chcą mieszkać w akademiku 21/10/2019

Obecnie domy studenckie mogą zaspokoić potrzeby niespełna 10% studentów w Polsce, jednak w najbliższych latach będzie się to zmieniać wraz ze wzrostem popularności prywatnych akademików. Popyt na takie usługi bowiem rośnie. Powodów dla których warto mieszkać w prywatnym akademiku jest wiele, ale skupmy się na najistotniejszych: bezpieczeństwie i wygodzie, cenie oraz społeczności.

Bezpieczeństwo i wygoda

Najem w Polsce jest słabo uregulowany, a ze względu na niedobór mieszkań o dobrym standardzie znalezienie odpowiedniego lokum w przystępnej cenie może być trudne. Jest to szczególnie istotne w dużych ośrodkach akademickich, gdzie latem dziesiątki, a nawet setki tysięcy studentów szukają zakwaterowania. W połączeniu z mało zorganizowanym rynkiem najmu tworzy to idealne warunki do funkcjonowania oszustów. Studenci, którzy często stawiają pierwsze kroki na rynku wynajmu nieruchomości, mogą stanowić dla nich łatwy cel. Warto temu zapobiegać. Szukanie mieszkania lub pokoju na rynku prywatnym generować może silny stres, a ostatecznie okazać się marnowaniem czasu. Pokój w domu studenckim to przejrzyste zasady wynajmu, znacznie zmniejszone ryzyko oszustwa i pewność, że nie będziemy musieli wyprowadzić się z dnia na dzień. Może stanowić to plus nie tylko dla samych studentów, ale też dla ich czujących się pewniej rodziców

Powyższe argumenty są szczególnie ważne dla obcokrajowców, którym trudno odnaleźć się na polskojęzycznych stronach i grupach poświęconych wynajmowi mieszkań. Zagraniczni studenci nie znają lokalnych uwarunkowań rynku najmu i mieszkanie w domu studenckim to dla nich najwygodniejsza opcja. Chętnie wybierają prywatne akademiki z kilku powodów. Poza prostotą procesu wynajmu i barierą językową stanowiącą mniejszą przeszkodę, wymienić można też przyzwyczajenia i oczekiwania. W krajach Zachodu prywatne akademiki kojarzone są z wysokim, a nawet najwyższym standardem mieszkania na studiach. Przyjeżdżając do Polski studenci oczekują wysokiej jakości przestrzeni za mniejsze niż na Zachodzie pieniądze. Przy przeprowadzce do innego kraju niezwykle istotny staje się również dostęp do społeczności studenckiej.

Cena

Z punktu widzenia najmniej majętnych studentów, akademiki zarządzane przez publiczne uczelnie wyższe pozostają najatrakcyjniejszą opcją wynajmu mieszkania. Średnia cena miejsca w pokoju utrzymuje się tam na poziomie kilkuset złotych. Niestety ze względu na niedofinansowanie domów studenckich, oferują one niskiej jakości przestrzeń.

Inaczej wygląda sytuacja coraz popularniejszych prywatnych akademików. Różnią się one między sobą standardem, jednak ze względu na świeżość tego konceptu, wyróżniają się na rynku nowością wyposażenia i często samych budynków. W zestawieniu z wynajmem mieszkań na rynku komercyjnym, pokoje oferowane przez prywatne akademiki są porównywalne cenowo.

fot. bankier.pl

W dużych miastach średnia cena pokoju jednoosobowego wynosi około 1000 złotych, a miejsce w pokoju dwuosobowym - ponad 700 złotych. Podział pokojów w wynajmowanym prywatnie mieszkaniu może być nieco tańszy, jednak nie jest to już reguła. Wysokie ceny mieszkań na wynajem są szczególnie widoczne w przypadku kawalerek. We wrześniu 2019 takie mieszkanie można było wynająć średnio za 2127 zł w Warszawie, 1731 zł we Wrocławiu i 1663 zł w Krakowie. Prywatne akademiki oferują w podobnych cenach pokoje typu studio, ich użytkownicy cieszą się jednak ponadprzeciętnie wysokim standardem mieszkania

Społeczność

Nieodłącznym elementem życia w domu studenckim jest towarzystwo rówieśników. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w pokoju jedno- czy dwuosobowym, dzielenie części wspólnych sprawia, że mieszkańcy akademików naturalnie tworzą sieć relacji. Pralnie, pokoje nauki czy po prostu dobrze zaaranżowane korytarze - wszystkie pomieszczenia sprzyjają interakcjom. Akademiki, które wykorzystują ten potencjał do budowania energicznych społeczności, mają szansę stworzenia przyjaznego środowiska życia.

Domy studenckie mogą dawać więcej niż tylko ułatwione zawieranie znajomości i płynące z tego powodu korzyści towarzyskie. Dla wielu młodych ludzi pójście na studia oznacza wyprowadzkę z domu rodzinnego i pierwsze próby mierzenia się z codzienną samodzielnością. Temu procesowi towarzyszyć może poczucie osamotnienia, niepewność i tęsknota. Mieszkanie w akademiku łagodzi gwałtowność przejścia w dorosłość - bycie częścią społeczności domu studenckiego pozwala łatwiej oswoić się z nową rzeczywistością.

Więcej informacji podczas laboratorium nieruchomości >>> Zapisz się na webinar 

 

Autorzy tekstu:

Przemysław Chimczak, Dominik Różewicz

think co. – real estate research lab

 

 

 

 

Inne
artykuły